Jesteś tutaj:
Ładujesz laptopa tanim zasilaczem? To grozi awarią! Cz.2 |
![]() |
![]() |
![]() |
Czwartek, 29 Sierpień 2013 12:53 |
Oto kolejna garść najważniejszych informacji jeżeli chodzi o oryginalne zasilacze i korzystanie z nich. Serdecznie zapraszamy dozapoznania się z artykułem. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje m.in. na temat budowy profesjonalnych, firmowych zasilaczy.
Oryginalny zasilacz wyposażony jest w:
2) Układ prostowniczy.
3) Układ PFC (poprawa cosinusa φ) - poprawa współczynnika mocy (ang. PFC - Power Factor Correction) - zwiększanie współczynnika mocy.
4) Układ PWM (ang. Pulse-with modulation) - modulator szerokości impulsów. Układ ten zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy, który wygładza przebieg napięcia lub prądu.
7) Układów zabezpieczeń, kontroli i regulacji napięcia wyjściowego.
Zasilacz zamienny pozbawiony jest wszystkich filtrów, układu PFC oraz zabezpieczeń i kontroli nadnapięciowych napięcia wyjściowego. Tego typu zasilacze z reguły są wyposażony w niezbędne minimum, aby móc działać, czyli prostownik, kondensator filtrujący, najprostszą przetwornicę PWM oraz diodę prostowniczą z kondensatorem. Jedynymi elementami, które czuwają nad napięciem wyjściowym jest układ oparty na transoptorze. Jest to element elektroniczny składający się z fototranzystora i diody. Jednak takie zubożenie konstrukcji poza oczywiście słabymi parametrami technicznymi pociąga za sobą spore ryzyko uszkodzenia podłączonych odbiorników. W przypadku awarii takich zasilaczy, które zdarzają się znacznie częściej niż w oryginalnych produktach, jego napięcie wyjściowe może wzrosnąć przekraczając znacznie napięcie znamionowe.
|