Język strony (language)

Serwis Apple

Naprawa tabletów

Zalany sprzęt

Liczba gosci

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

AdresJesteś tutaj:

Strona główna Aktualności Ładujesz laptopa tanim zasilaczem? To grozi awarią! Cz.2
Ładujesz laptopa tanim zasilaczem? To grozi awarią! Cz.2 PDF Drukuj Email
Czwartek, 29 Sierpień 2013 12:53

Oto kolejna garść najważniejszych informacji jeżeli chodzi o oryginalne zasilacze i korzystanie z nich. Serdecznie zapraszamy dozapoznania się z artykułem.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje m.in. na temat budowy profesjonalnych, firmowych zasilaczy.

 

Oryginalny zasilacz wyposażony jest w:


1) Filtry sieciowe oraz obwody obniżające udar prądowy podczas rozruchu zasilacza.

130829001jpg

2) Układ prostowniczy.

 

130829002jpg

3) Układ PFC (poprawa cosinusa φ) - poprawa współczynnika mocy (ang. PFC - Power Factor Correction) - zwiększanie współczynnika mocy.

 

130829003jpg

4) Układ PWM (ang. Pulse-with modulation) - modulator szerokości impulsów. Układ ten zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy, który wygładza przebieg napięcia lub prądu.
5) Interface służący do komunikacji strony pierwotnej z wtórną zasilacza.
6) Moduł prostownika oraz filtracji napięcia wyjściowego.

 

130829004jpg

7) Układów zabezpieczeń, kontroli i regulacji napięcia wyjściowego.

 

130829005jpg

Zasilacz zamienny pozbawiony jest wszystkich filtrów, układu PFC oraz zabezpieczeń i kontroli nadnapięciowych napięcia wyjściowego. Tego typu zasilacze z reguły są wyposażony w niezbędne minimum, aby móc działać, czyli prostownik, kondensator filtrujący, najprostszą przetwornicę PWM oraz diodę prostowniczą z kondensatorem. Jedynymi elementami, które czuwają nad napięciem wyjściowym jest układ oparty na transoptorze. Jest to element elektroniczny składający się z fototranzystora i diody. Jednak takie zubożenie konstrukcji poza oczywiście słabymi parametrami technicznymi pociąga za sobą spore ryzyko uszkodzenia podłączonych odbiorników. W przypadku awarii takich zasilaczy, które zdarzają się znacznie częściej niż w oryginalnych produktach, jego napięcie wyjściowe może wzrosnąć przekraczając znacznie napięcie znamionowe.


Powstałe mikropęknięcia obwodów drukowanych w układzie transoptora mogą doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu napięcia wyjściowego. Konsekwencje dla laptopa mogą być bardzo złe, począwszy od kosztownej naprawy a skończywszy na poważnych uszkodzeniach, których naprawa będzie zwyczajnie nieopłacalna.


Oryginalny, nowy, markowy zasilacz nie może kosztować 50 zł. Starajmy się kupować oryginalne produkty od pewnych sprzedawców. Pytajmy czy produkt jest oryginalny. Jeśli nie stać nas na oryginalny nowy produkt lepiej kupić używany oryginał niż tanią imitację, zwłaszcza, że pozorna oszczędność, może w ułamku sekundy doprowadzić do zniszczenia naszego wymarzonego laptopa, za którego z pewnością słono zapłaciliśmy.


Powyższe wskazówki można by obrazowo porównać do zakupu samochodu. Decydując się na zakup markowego pojazdu niezależnie czy nowego, czy też używanego, wielokrotnie decyzję o zakupie podejmujemy w oparciu o zgromadzoną wiedzę. Wiemy, że pojazd posiada przykładowo: 5 gwiazdek w testach zderzeniowych, system ABS, kontrolę trakcji, poduszki powietrzne i napinacze pasów. Czujemy się więc bezpieczni. Kupując zasilacz nieoryginalny bardzo często jesteśmy wprowadzani w błąd, a wręcz oszukiwani. O ile w przypadku zasilaczy uniwersalnych sami powinniśmy zdać sobie sprawę, że idziemy na kompromis, to w przypadku tanich podróbek sprzedawcy zwyczajnie wciskają nam kit. Przekonani, że kupujemy markowy zasilacz z wszystkimi systemami zapewniającymi bezpieczeństwo, w rzeczywistości otrzymujemy zwyczajną "podróbę", która może uszkodzić nasz nie rzadko drogi sprzęt.

 

 
Best-Service  66-400 Gorzów Wlkp, ul. Sikorskiego 82
insurance +48 507 288 869
Stworzone przez: best-service.pl
2017 © Best Service